Otwieramy projekty badawcze i rozpoczynamy rekrutację.

Jednym z elementów działalności naszego Koła jest realizacja projektów badawczych. Niniejszym po raz drugi zapraszamy do ich realizacji! Poniżej przedstawiamy opisy czterech proponowanych przez nas projektów.

Udział w projekcie badawczym jest bardzo cennym doświadczeniem. Nie tylko zdobywamy doświadczenia w pracy nad realnymi problemami, ale także rozwijamy umiejętności twarde i miękkie. Ponadto jest to cenny atut podczas starania się o jak najlepszą pracę, a także jest to po prostu ciekawe zajęcie. Dlatego zapraszamy i zachęcamy do udziału :)

Na ich realizację przeznaczamy kilka miesięcy. Podczas roku akademickiego będziemy regularnie spotykać się w zespołach i na bieżąco prezentować postępy, wymieniać uwagi doświadczenia, itp. Terminy spotkań ustalimy w grupach projektowych. Do udziału zapraszamy wszystkich, którzy chcą rozwijać się w dziedzinie data science i dysponują warsztatem narzędziowym na poziomie umożliwiającym (niekoniecznie zaawansowaną) analizę danych :) Aby wziąć udział w projekcie należy wysłać zgłoszenia na adres przy projekcie, w którym chcesz wziąć udział, a w samym zgłoszeniu napisać dlaczego chcesz wziąć w nim udział. W przypadku zbyt dużej liczby chętnych będziemy wybierać kandydatów na podstawie tego opisu. Zgłoszenia przyjmujemy do niedzieli 20 marca do godz. 24. Pierwsze spotkanie poświęcone projektom odbędzie się we wtorek 22 marca o godz. 18, a zaprosimy na nie tylko przyjętych uczestników. O przyjęciu poinformujemy mailowo. Pytania odnośnie konkretnych projektów prosimy kierować do menedżerów na podane adresy e-mail.

 

Przewidywanie wyników sportowych

Interesujesz się sportem? Jesteś fanem lub kibicem pewnej drużyny sportowej? Jeśli tak, to na pewno nie raz zastanawiałeś się jak dobrze wypadnie Twoja ulubiona drużyna w nadchodzącym sezonie. Nieważne czy interesujesz się piłką nożną, koszykówką czy skokami narciarskimi, ten projekt jest właśnie dla Ciebie i może okazać się ciekawym doświadczeniem. Czego dokładnie będzie on dotyczył? Celem projektu będzie zaprognozowanie tabeli z wynikami na koniec sezonu w pewnej, wybranej przez zespół projektowy, dyscyplinie sportowej. W prognozie zostaną wykorzystane dane z wynikami z minionych sezonów i kursy bukmacherskie, do pobrania których zostanie użyty własnoręcznie napisany przez zespół projektowy algorytm. Projekt ten jest idealną okazją do poszerzenia wiedzy z web scrapingu oraz predykcji.

Menadżer projektu: Piotr Smuda
Zgłoszenia: smudap [at] student.mini.pw.edu.pl

 

Analiza czasu sprzedaży produktu

Korzystałeś kiedyś z Allegro? Kupując zastanawiałeś się czy możesz jeszcze poczekać i przejrzeć oferty na innych portalach zanim ta przestanie być aktualna? A może chciałeś coś sprzedać i nie wiedziałeś po jakiej cenie to wystawić, żeby sprzedało się odpowiednio szybko? W tym projekcie postaramy się odpowiedzieć na pytanie od czego zależy i jak przewidzieć szybkość sprzedaży danego przedmiotu.
Masz ochotę scrapować dane z internetu, zastanowić się jak je najlepiej przechować, a następnie pobawić się modelami predykcyjnymi? W takim razie zapraszam :)


Menadżer projektu: Karolina Wyszyńska
Zgłoszenia: wyszynskakarolina [at] gmail.com

 

Analiza zmian cen produktów w sklepach internetowych

Celem projektu jest znalezienie przyczyn zmian cen wybranych produktów w sklepach internetowych, a także stworzenie modelu, który byłby w stanie przewidywać ceny na najbliższy okres. W czasie tego projektu nauczcie się wielu przydatnych rzeczy z zakresu programowania jak pobieranie danych z internetu (web scraping), a także zapoznacie się z często używanymi w tego typu problemach metodami modelowania matematycznego. Możliwości wyboru produktów do analizy jak i czynników opisujących wahania cen są ogromne, wszystko zależy od Waszej kreatywności.

Menadżer projektu: Krzysztof Rudaś
Zgłoszenia: krzysztof.rudas [at] gmail.com

 

Analiza rynku pracy

Celem projektu jest przeprowadzenie analizy treści ogłoszeń o pracę. Konkretny cel nie jest narzucony – ustalimy go wspólnie w gronie uczestników. Zatem jest to pole do wykazania inicjatywy i wspólnego planowania ambitnych i ciekawych wyzwań. Co ważne poziom zaawansowania również dobierzemy według uznania – być może ktoś lubi analizy statystyczne i będzie chciał opisywać oraz wizualizować wykryte w ogłoszeniach prawidłowości, a ktoś inny będzie miał ochotę na stworzenie systemu dopasowującego ogłoszenie do umiejętności konkretnej osoby. Znajdzie się miejsce dla wszystkich :)  Jednakże na pewno kluczowym elementem będzie ekstrakcja informacji zawartych w treści. Czyli dużo zabawy z danymi tekstowymi, które same w sobie są fajnym i niestandardowym wyzwaniem. Jest to świetna okazja do nauczenia się pracy z takimi danymi i zdobycia cennego doświadczenia w tej materii. Inne elementy projektu na pewno też będą fajne, ciekawe i rozwijające.

Menadżer projektu: Norbert Ryciak
Zgłoszenia: ryciak [at] rexamine.com

 

Zapraszamy :)

Comments are closed.